Industrin delade erfarenheter kring dataanalys och iba

Årets iba-dag visade hur långt stålindustrin kommit i arbetet med datainsamling, analys och AI-stödda processer. Samtidigt blev det tydligt att framtidens utmaningar inte främst handlar om teknik, utan om standardisering, ägarskap och hur kunskap kan bevaras och användas i organisationen över tid.

Årets iba-dag samlade 40 deltagare från stålindustrin. Foto: Johanna Eriksson, Ovako

Den 4 maj 2026 genomfördes iba-dagen hos Ovako i Hofors och samlade cirka 40 deltagare från företag inom stålindustrin. Detta var tredje gången iba-dagen arrangerades och i år deltog representanter från bland annat Ovako, Alleima, Marcegaglia, Outokumpu, Högskolan i Gävle och Swerim.

Syftet med dagen var att belysa hur iba-systemet används i praktiken för insamling, analys, visualisering och användning av processdata, samt att skapa en gemensam arena för erfarenhetsutbyte. Dagsprogrammet bestod av presentationer följt av en workshop, där deltagarna i blandade grupper diskuterade aktuella frågeställningar.

Daniel Lindell, Alleima, behandlade hur bandprofiler kan beskrivas mer detaljerat och informationstätt än med traditionella profilparametrar. Utgångspunkten var kontinuerliga tjockleksmätningar från iba, där råsignalerna i sig är svåra att jämföra mellan olika band och produktionssituationer.

Niclas Björsell, Högskolan i Gävle, beskrev ett samarbetsprojekt med SSAB kring preskriptivt underhåll av pumpar. Målet var inte bara är att förutsäga fel utan även kunna påverka när underhåll behöver utföras. Ett intressant inslag var användningen av AI‑stöd, där AI användes för att ta fram både analyslogik och kod för iba‑plug‑ins.

Emil Pasovic, Ovako, inledde med att visa hur iba kan användas för att skapa automatiska månadsrapporter över gasförbrukningen i finverkets ugn och fortsatte sedan med analys av spårkvalitet i valsningen.

Christian Helgesson, Ovako Boxholm, presenterade hur iba Capture används för att spela in video från kameror och operatörsskärmar och synkronisera detta med processdata från iba. Erfarenheterna visade att iba Capture är ett mycket kraftfullt verktyg, men att nyttan är starkt beroende av hur väl verktyget införs och används operativt.

Magnus Janhager berättade om Outokumpus arbete med att tillgängliggöra iba‑data i molnbaserade analysmiljöer genom konvertering av historiska och löpande mätdata till parquet‑format. Presentationen belyste både potentialen i avancerad dataanalys och de praktiska utmaningarna kring datavolymer, licenser och datakvalitet.

Lars Qvarnström, Alleima, fokuserade på praktiska erfarenheter av prediktivt underhåll inom Alleima, baserat på iba‑PDA och larm‑ och händelsehantering. Exempel visades från pressar, ventiler och ugnar där tidiga indikatorer på degradering kunde identifieras i låg‑ och medelfrekventa processignaler.

Den avslutande presentationen, av Joakim Ebervik, Outokumpu, behandlade visualisering som ett avgörande steg i analyskedjan. Med utgångspunkt i data från en ugn visades hur avancerade inställningar i iba Analyzer kan användas för att göra komplexa data mer begripliga och kommunicerbara.

– Presentationerna bjöd på en bra blandning av verksamhetsnära exempel och resultat från forskningsprojekt. Förhoppningsvis fick alla med sig exempel på både sådant som kan implementeras direkt och möjliga lösningar på mer långsiktiga problem, säger Jonas Gurell, forskningschef på Jernkontoret.

Workshoppar belyste gemensamma problemställningar

Workshopdelen av dagen genomfördes i grupper om cirka sju personer. Grupperna var sammansatta av representanter från Ovako, Alleima, Marcegaglia och Outokumpu, med olika roller och organisatoriska hemvister. Diskussionerna speglade därmed en stor variation i tekniska förutsättningar, organisatorisk mognad och historik i användningen av iba.

Ett tydligt och återkommande tema i samtliga grupper var att många organisationer idag har god förmåga att samla in stora mängder produktions- och processdata, men att förmågan att omsätta denna data till faktiskt värde är mer begränsad. Värde bedömdes ofta gå förlorat efter insamlingen, i stegen analys, visualisering och i synnerhet i användning av resultaten i det dagliga arbetet.

När frågan om samverkan diskuterades lyftes behovet av standardisering som central. Brist på gemensamma principer för signalnamn, metadata, KPI-definitioner och analysupplägg gör det svårt att dela och återanvända analyser mellan avdelningar, produktionsavsnitt eller anläggningar.

Flera grupper pekade också på att organisatoriska gränser ibland styr vilka data som används, snarare än vilken data som är mest relevant för att förstå ett problem. I praktiken kan detta innebära att analyser begränsas till den egna processen, trots att rotorsaker kan finns uppströms eller nedströms. Det efterfrågades även ett mer nedbantat och pedagogiskt utformat beslutsunderlag. Få tydliga nyckeltal och visualiseringar ansågs ofta mer användbara än tillgång till stora mängder detaljerade analysdata.

Den kanske tydligast återkommande frågan i workshopdiskussionerna rörde organisation och ägarskap för iba‑arbetet. Flera deltagare beskrev ett starkt beroende av enskilda eldsjälar som över tid byggt upp analysmodeller, strukturer och arbetssätt. När dessa personer byter roll eller lämnar organisationen uppstår en betydande sårbarhet: kunskap, syfte och historik riskerar att gå förlorade.

Workshopdiskussionerna pekade inte ut några entydiga lösningar, utan snarare på gemensamma problemställningar som varje organisation behöver hantera utifrån sina egna förutsättningar.

Workshopen visade att de största utmaningarna kopplade till iba i många fall inte är tekniska, utan organisatoriska. Frågor om ägarskap, ansvarsfördelning, standardisering, utbildning och kunskapsbevarande framstod som avgörande för om insamlade data faktiskt kan omsättas i långsiktigt verksamhetsvärde.

– Iba-dagen är ett bra exempel på hur våra företag kan ge varandra draghjälp i sina respektive utvecklingsarbete. Den öppenhet som präglade dagen gynnar alla och visar att man kan få mycket tillbaka genom att dela med sig av erfarenheter från sitt eget arbete, säger Jonas Gurell.

Här kan du läsa om tidigare iba-dagar:

Iba-dagen 2025
Iba-dagen 2023
Iba-dagen 2022