Se presentationer om sällsynta jordartsmetaller
Intresset var stort när Jernkontorets så kallade Icke-järn-kommitté bjöd in till seminarium om sällsynta jordartsmetaller. Nu finns de fyra föreläsarnas presentationer att ta del av på Jernkontorets webbplats.

Jernkontorets Icke-järn-kommitté anordnade den 25 april ett välbesökt seminarium om sällsynta jordartsmetaller. Foto av Jernkontorets hus och flagga: Pia Nordlander. Övriga grafiska element: pixabay.com.
I Jernkontorets bergshistoriska utskott finns forskningskommittén Icke-järnmetaller, malmfyndigheter och metallurgi, ofta kallad ”Icke-järn-kommittén”. Den 25 april anordnade kommittén ett seminarium på Jernkontoret med fyra föreläsningar om sällsynta jordartsmetaller.
Sällsynta jordartsmetaller används bland annat till magneter i elektriska motorer och generatorer, katalysatorer, batterier samt glas och keramik. De förekommer ofta i järnmalm och är därför av intresse för stålindustrin.
Intresset för seminariet var stort, ett sjuttiotal åhörare kom till Jernkontoret för att ta del av seminariets fyra föreläsningar:
- Laddbara batterier och sällsynta jordartsmetaller, Dag Noréus, Stockholms universitet
- Geologins historia om sällsynta jordartsmetaller, Karin Högdahl, Uppsala universitet
- Brytning och förekomster, Pär Jonsén, LKAB
- Användning och återvinning, Kerstin Forsberg, KTH
Här finns pdf-filer av föreläsarnas presentationer att ta del av.
– Det var ett intressant seminarium som gav många nya insikter. Vi spelade inte in seminariet denna gång, men enligt fleras önskemål publicerar vi nu föreläsarnas presentationer på Jernkontorets webbplats, säger Catarina Karlsson, forskningschef för Jernkontorets bergshistoriska verksamhet.
_________________
Om Icke-järn-kommittén
Forskningskommittén verkar för kunskapsuppbyggnad och utbildning avseende icke-järnmetaller inom områdena arkeologi, historia, metallurgi och metallbearbetning. För mer information, se www.ickejarn.se.
Fler föreläsningar om bergshistorisk forskning
Inspelningar och presentationer från genomförda föreläsningar och seminarier om olika ämnesområden kopplade till Jernkontorets bergshistoriska forskning finns att ta del av här:
Inspelningar och presentationer från föreläsningar om bergshistorisk forskning